Ledigt jobb: CNC-operatör/FMS-operatör
- Jobb
- Yrkeslärare inom Yrkeshögskolan
Yrkeslärare inom Yrkeshögskolan
Watma Education ABVärmlands län, Karlstad
Tidigare erfarenhet är önskad
169 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Som yrkeslärare inom yrkeshögskolan på Kunskapscompaniet ansvarar du för hela undervisningen inom programmet tillsammans med dina kollegor. Du planerar, förbereder och genomför lektioner i enlighet med gällande regelverk och kursplaner som fastställs av Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH), samt våra interna riktlinjer och policys.
Undervisningen sker i nära samarbete med de studerande och innefattar både teoretiska och praktiska moment. Du bör därför vara kompetent inom båda dessa delar.
Du kommer att vara drivande i att ta fram och utveckla kursmaterial samt säkerställa att undervisningen håller hög kvalitet och är relevant för arbetslivet.
I tjänsten ingår även anskaffning, planering och uppföljning av LIA-platser, där vi gärna ser att du bidrar med ditt kontaktnät inom branschen.
För att ansöka vill vi att du
har minst fem (5) år dokumenterad yrkeserfarenhet.
är en dokumenterat skicklig pedagog.
har en yrkeslärarexamen (meriterande).
För att lyckas i rollen vet vi att du är
En naturlig ledare som är utåtriktad och värderar allas olikheter.
Vänlig och empatisk och har lätt för att bygga goda relationer med deltagare och kollegor.
Villkor
- Anställningsform: Tillsvidare, semestertjänst. Provanställning tillämpas.
- Tillträde: Omgående
Vi strävar efter att erbjuda en fördomsfri och inkluderande rekryteringsprocess. Vi ser fram emot att ta del av din ansökan, där vi efterfrågar ditt CV men du behöver inte skicka med något personligt brev. För att få veta lite mer om dig vill vi istället att du besvarar ett antal frågor som du hittar om du klickar vidare till ansökan. Om du går vidare efter ansökan kan du komma att få en länk till ett arbetspsykologiskt test. Testerna vi använder tar utgångspunkt i aktuell forskning och fungerar som ett stöd i bedömningen.
Våra rekryteringsprocesser består av flera steg, och ofta mer än en intervju. Vi tycker att det är ytterst viktigt att vi ger oss själva den tid som krävs för att få en god bild av varandra - du ska ju välja oss och vi ska välja dig! Emellanåt är det många som söker till en tjänst och då kan processen dra ut något på tiden av den anledningen. Du kan dock vara säker på att vi gör allt vi kan för att hålla dig uppdaterad och återkoppla längs vägen.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Maskinställare o maskinoperatörer, metallarbete
Industri Support Värmland AB
Ons, 10 dec 2025 - 02:48